V každé domácnosti se občas stane nějaká nehoda, která vyžaduje větší či menší úklid, čištění, nebo opravu. S našimi tipy si poradíte téměř s každou skvrnou, která se u vás v domácnosti objeví. Od nádobí, přes nábytek až po tupé nože či nepříjemný zápach.

Saze z krbu

Každému se občas stane, že má od sazí špinavý koberec, stěny, často dokonce nábytek. Vyrobte si prostředek na odstranění černých skvrn: Rozpusťte 500 ml draselného mýdla ve vědru teplé vody. Nechte vychladnout a přidejte 700 g jemného pemzového prášku a 400 ml čpavku. Míchejte, dokud nevznikne jednolitá hmota. Slabou vrstvu přípravku naneste štětcem na poškozené místo. Po hodině místo vykartáčujte tvrdým kartáčem a mýdlem. Zbylé stopy přípravku smyjte.

Skvrny od vosku

Stane se, že se na nábytek dostane pár kapek vosku. Seškrabování vosku ze stolu může dřevěnou desku poškodit a co teprve, pokud je vosk na potahu? Přiložte na něj raději savý papír a přežehlete žehličkou na nejnižší teplotu. Vosk se vpije do papíru a skvrnu z gauče či stolu poté už jen vyčistíte.

Propálený potah

Stalo se vám, že vám někdo propálil potah na nábytku či sedačce cigaretou a co teprve látkovou ? Nezoufejte! Sežeňte si odstřižek se stejným vzorkem, položte ho na díru a nožem na koberce vyřízněte čtverec. Tlačte, abyste prořízli i poškozený potah. Propálený kousek odstraňte a nahraďte novým jen pomocí lepidla.

Plíseň ve skříni

Plíseň a zatuchlý vzduch v skříni způsobuje špatná cirkulace vzduchu. Předejděte tomu. Když si koupíte novou skříň, vyvarujte se hned toho, že si za pár měsíců budete muset pořídit novou. Skříň nepřeplňujte, dobře si zorganizujte poličky a kožené věci položte, aby mohl vzduch proudit i zespoda.

Broušení nožů a nůžek

Tupé nože a nůžky už nemusíte měnit za nové. Stačí použít láhev nebo hrneček. Nůžkami několikrát střihněte o hrdlo láhve a nožem jen přejíždějte po okrajích jako po brousku.

Péče o teflonové pánve

Tyto pánve jsou velmi náchylné k poškrábání a vyžadují správnou péči jak při používání, tak při mytí. V pánvi občas rozehřejte hrubozrnnou sůl, na kterou se nachytají nečistoty a pánev nebudete muset tolik drhnout. Tím předejdete jejímu poškrábání.

 

Silně ušpiněné nádobí

Máte-li problém s mytím silně ušpiněného nádobí, využijte brusné schopnosti hrubozrnné soli. Přidejte špetku soli k přípravku na mytí nádobí a drhnutí bude dvakrát účinnější (Stejně dobře můžete sůl použít při čištění dlaždiček).

Stopy rzi

Odstraňte ze starých podnosů a příborů stopy rzi pomocí cibule. Nůž do cibule několikrát zabodněte, dokud rez nezmizí. Podnos posypte solí a vydrhněte ho rozpůlenou cibulí. Tak se skvrn snadno zbavíte.

Dřevěné prkénko

Dřevěná prkénka a dřevěné dekorace nesou stopy jídel, ať myjete, jak nejlépe umíte. Chcete-li je skutečně dobře vyčistit, a to včetně rýh po noži, vydrhněte je citrusovou kůrou. Stejně tak se starejte i o dřevěné parkety a podlahy. Parkety totiž vydrží dlouho dobu krásné, ale je potřeba se o ně starat či využít jejich broušení.

Stříbro

Na leštění starých stříbrných příborů je nejúčinnější hliníkový roztok. Ponořte je na půl hodiny do nádoby s vroucí vodou, jejíž dno je vyložené alobalem. Mastná vrstva se přilepí na alobal a stříbro bude zase krásně čisté a lesklé.

Měď

Existuje snadný způsob, jak vrátit mědi její původní lesk. Do větší hromádky s moukou udělejte důlek a přidejte bílek, trochu octa, citronovou šťávu a sůl. Vznikne těsto, kterým měděný předmět obalíte a necháte půl hodiny působit. Těsto sundejte a měď opláchněte, bude opět jako nová.

Cín

Existuje samozřejmě mnoho přípravků na ošetřování cínového nádobí. Můžete ovšem také vyzkoušet následující triky. Vydrhněte cín dřevěným popelem namočeným ve vodě, poté ho vyleštěte jelenicí. Pokud skvrny nezmizí, vyčistěte je listy syrového zelí a pastou z uhličitanu vápenatého smíchaného s technickým lihem.

Vybledlý nábytek

V prvním odstavci jsme vám radili, jak se sazí zbavit, tady je naopak budete potřebovat. Přimíchejte saze do lepidla a vytvoříte tak krásně černý lak, kterým na nábytek nanesete novou barvu a vrátíte mu jeho krásu.

Stárnoucí nábytek

Vybledlý nábytek plný nerovností a škrábanců lze snadno zachránit. Připravte si vosk a smíchejte různé barvy, abyste docílili původní barvy nábytku. Škrábance a nerovnosti se zacelí a nábytek bude mít krásnou barvu. Také sedací soupravy vyžadují čištění. Víte, jak nejlépe vyčistit koženou sedačku? Njelepší je čistý hadřík nebo houbička, pokud se chcete řídit podle babských rad, můžete zkusit také vosk.

Mahagonový nábytek

Máte-li mahagonový nábytek a hyzdí ho pár světlých oděrek, namočte vatovou tyčinku v jodové tinktuře a škrábance jí přejeďte. Rýhy přestanou být viditelné.

Skvrny od sklenic

Jedním z důvodů, proč lidé vyměňují dřevěné stolky, jsou kolečka od sklenic, která zůstala na jejich desce. Namočte hadřík do roztoku z šesti lžic octa a půl sklenice vody. Kolečka budou ze dřeva rázem pryč.

Slaměná rohožka

Prach zachytávající se v takové rohožce lze jen obtížně vysát a po pár očištění bot ji tedy musíte vyměnit za novou. Stačí ale trocha mléka, kartáč a olej. Důkladně rohožku vykartáčujte a vydrhněte ji hadříkem namočeným v mléce. Mléko dodává slámě jemnost a stébla se méně drolí. Poté už jen rohožku přejeďte vysavačem a bude jako nová.

Páchnoucí potahy

Zápach z koberců a potahů odstraníte poměrně snadno. Textilie poprašte kukuřičnou moukou a po několika hodinách pečlivě vykartáčujte a vysajte vysavačem.

Pravidelný úklid

Rozvrhněte si úklid po dnech, uvidíte, že vám spousta času zůstane volného. Místo toho, abyste se jednou za 5 dní zděsili, kolik je v kuchyni nádobí, umyjte těch pár kousků po každém jídle, nezabere to déle než 5 minut.

Uklízejte oblečení pravidelně, nepovalujte věci po zemi. Stačí uklidit jednu věc, než vytáhnete druhou.

Prach

S tím pomůže i klimatizace. Pomůže zbavit plísní i prachu, který se tolik nešíří. Nezapomínejte však na pravidelný servis klimatizace.

Postele a matrace

Nezapomeňte se také řádně starat o to, ke spíte. Tedy pravidelně prát potah vaší matrace a luxovat v meziprostorech postele.