Chystáte-li se na cestu do zahraničí, jistě jste se již o významu cestovního pojištění informovali. Jenomže vědomí, že je důležité mít „nějaké“ pojištění, rozhodně nestačí. Ke škodě může dojít mnoha různými způsoby – například v souvislosti s nepokoji či povstáním. Poměrně časté jsou i komplikace spojené s těhotenstvím nebo požitím alkoholu. Pokud jste si doposud mysleli, že vás pojištění stoprocentně ochrání, nepřestávejte číst. Seznámíme vás s nejčastějšími výlukami.

To nejlevnější pojištění se vám nemusí vyplatit

Cestovní pojištění by mělo odpovídat charakteru pobytu v zahraničí a rozhodně byste ho neměli vybírat pouze na základě nejnižší ceny. K těm nejčastějším výlukám, které v pojistných podmínkách objevíte, patří způsobení škodné události úmyslně, pod vlivem alkoholu či návykových látek a v souvislosti s provozováním profesionálního sportu – raději se proto přesvědčte, zda jsou vámi provozované sporty v ceně pojištění.

U pojišťovny ERGO je více jak 100 rekreačních sportů v základní ceně pojištění


Za zmínku však stojí také výluky v případě škodných událostí vzniklých v souvislosti s úmyslným sebepoškozováním, zmíněnými nepokoji, válkou či radioaktivními látkami. Ano, i na tyto pojmy ve smluvních podmínkách běžně narazíte.

Aktuálním tématem je také terorismus. Donedávna byl na seznamu výluk, ale s ohledem na události v posledních letech toto riziko většina pojišťoven zařadila mezi připojistitelné položky.

Pozor na místní omezení pojištění

Výluky se nemusí týkat pouze konkrétních rizik. Mohou souviset i s místem platnosti pojištění. Jedná se o tzv. místní omezení a bývá výslovně uvedeno ve smlouvě. Např. větou, že se pojištění vztahuje na pojistné události vzniklé na území Evropy s výjimkou Ukrajiny.

Nepočítejte ani s tím, že za vás pojišťovna uhradí škodu, kterou nedopatřením způsobíte někomu dalšímu. Pro takové případy se musíte připojistit. Produkt má název pojištění odpovědnosti a rozhodně se ho vyplatí zvážit. Mohlo by vás zajímat: úrazové pojištění a otázky souvísející s ním, může se vám hodit nejen při cestách.