Kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Své místo získala i v lidovém léčitelství a moderní medicíně. Slouží k pročištění krve a má dobrý vliv na krvetvorbu. Snižuje obsah cukru v krvi. Léčí záněty močových cest. Je vhodná na jarní detoxikační kúru. Dalo by se říci i podzimní, jelikož na podzim, po usušení otavy, znovu vyrůstají mladé výhony kopřiv.

Vynikající účinky kopřivy

Pomáhá nejen v nepříjemném onemocnění, ale je i v mnoha případech dobrou prevencí:

  • umí snižovat krevní tlak,
  • při zánětech močových cest podporuje odplavování bakterií způsobujících zánět,
  • zabraňuje vzniku ledvinových kamenů,
  • omezuje premenstruační syndrom, který trápí mnohé ženy.Kopřivy jsou bohaté na vitamíny C1, B2 a B6 a mnohé minerály. Důležitým prvkem je chlorofyl, jenž působí protizánětlivě. Nemůžeme opomenout na kyselinu mravenčí, octovou a křemičitou, třísloviny a endorfin, jenž je známý jako hormon štěstí.
 

Kopřiva nám pomáhá zbavit se škodlivých látek v našem těle

Pravidelně se staráme o svůj zevnějšek. Odstraňujeme nečistoty z těla, zubů, vlasů….  Dbáme i na vnitřní očistu? Dnešní doba je plná jedů, které naše tělo zahlcují toxickými látkami. Nejčastěji nás na nesprávnou péči upozorní sám organismus:


V těchto případech je proto očista organismu aktuální.

Vynikající je čtyřtýdenní čajová kúra z mladých výhonků. Čaj se pouze spaří, aby se zachovaly jeho účinné látky. Nejlépe je pít čaj ráno na lačno a po doušcích a přes den ještě tak jednou či dvakrát. Důležité je pít čaj opravdu po doušcích, jelikož tím zvyšujeme jeho účinek. 

Preventivně se doporučuje pít kopřivový čaj po celý rok. Je totiž i pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních. Kopřivová kúra je vhodná i pro ty, kteří jsou náchylní k prochladnutí nebo k revmatickým onemocněním. Poměrně rychle se cítíme lépe a vrací se nám síla.

Jako očistná kúra nám slouží i čerstvá šťáva z kopřiv

Čerstvou nať odšťavníme na odšťavňovači, nejlépe šnekovém (já používám odšťavňovač Kuvings) a po lžičkách pijeme třikrát denně spolu s trochou vlažné vody.

Kdy začít s očistnou kúrou?

Začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes. Je jaro, venku se všechno probouzí a příroda na nás čeká s otevřenou náručí. Dává nám možnosti, jak zlepšit své zdraví. Vezměte rukavice, košíky a vydejte se na procházku tam, kde rostou mladé výhonky kopřiv. Zároveň nezapomeňte jich nasbírat více, ať si je i nasušíte na zimu.

A kde ji hledat? V lesích i zahradách, v nížinách i v horských oblastech. Najděte si ke sběru místa, která nejsou u silnic nebo na skládkách a rumištích. Místo léčivých látek byste měli nežádoucí chemikálie.

Listy z mladých kopřiv se sbírají do dvacátého května. Pokud si chcete uchovat kopřivy i na zimní dny, můžete sušit listy ve stinných vzdušných místech nebo uměle v sušičce. V sušičce nejlépe tak na šedesát stupňů Celsia. Volte tedy takovou sušičku, která vám umožní nastavit si teplotu sušení i čas (mně se osvědčila infračervená sušička Yden). Je důležité sušit rychle, aby si kopřiva zachovala zelenou barvu. Tedy v době, kdy rostliny nemají vysoký obsah dusičnanů.