Pro kvalitní život vašeho čtyřnohého mazlíčka je důležitá správná výživa. Vyvážená strava je pro zdraví psů a koček nezbytná, jelikož nekvalitní nebo špatně zvolené krmivo může zvířatům velmi ublížit.

Chce-li se krmivo nejen tvářit jako superprémiové, nemělo by být na prvním místě uvedeno obilí (jedině s výjimkou krmiva light, senior). To znamená, že na prvním místě bychom měli nalézt deklaraci typu kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka. V žádném případě bychom tam neměli nalézt v textu něco jako vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně. Krmiva s takovýmto složením je třeba řadit v lepším případě mezi prémiová. Samozřejmě této kvalitě by měla odpovídat i výrazně nižší cena. Podezřelým může být i označení, ze kterého nabudete dojmu, že v každé granuli je skryto nejméně celé kuře. Tyto české překlady většinou bývají básnickým překladem označení uvedeného v angličtině.

Jak číst složení na etiketách?

Maso

Masožravci potřebují maso. Proto by krmná směs pro psa měla na prvním místě etikety obsahovat údaj o masu v sušině (dehydrované maso) nebo masovou moučku. Maso by tedy mělo tvořit hlavní složku krmiva. Pokud je masa v sušině pod 10 %, měli bychom zbystřit. Nejedná se o kvalitní směs.

Je-li procentní zastoupení masa uváděno v čerstvém, tj. nevysušeném stavu, ideálně by měla být připojena informace také o procentním obsahu masa v sušině. A to z jednoho prostého důvodu. Čerstvé maso obsahuje až 80 % vody, proto objem masa ve vysušeném stavu bude logicky nižší. Je-li tedy čerstvé maso uvedeno na etiketě na prvním místě, následovat by měl údaj o masové moučce, jako tomu je např. u krmiv Orijen.

Bílkoviny

Již víme, že optimální množství bílkovin v psí stravě vede ke správné činnosti vnitřních orgánů a obnově organismu na buněčné úrovni. Bílkoviny jsou tedy důležité. Jejich procentuální zastoupení ovšem uvádí jen některé značky výrobců, např. Acana, Orijen nebo First Mate.

Neměli bychom zapomínat ani na původ bílkovin. Živočišné bílkoviny jsou pro psa lépe stravitelné a nezpůsobují v krvi výskyt velkého množství amoniaku. Toto je problém naopak u nekvalitních bílkovin rostlinného původu, které jsou také z výrobního hlediska mnohem levnější.

 

Obilniny

Obilniny bývají pro psy hůře stravitelné. Ve psích slinách není obsažen dostatek enzymu amylázy, který napomáhá k jejich trávení. Proto by na nás krmiva s vysokým obsahem obilnin měla působit varovně.

Navíc právě obilniny bývají příčinou nesnášenlivosti určitých potravin. Hypoalergenní strava je strava chudá na obiloviny. Příkladem krmiva bez obilnin může být krmivo Essentialsfoods nebo Taste of the Wild.

Co znamená AAFCO?

Při studiu etiket možná narazíte na informaci, že dané krmivo bylo schváleno AAFCO (např. Krmivo Orijen). Zkratka AAFCO pochází z anglického The Association of American Feed Control Officials a označuje členskou dobrovolnou asociaci místních, státních a federálních amerických agentur, ze zákona pověřených regulovat prodej a distribuci krmiv nebo veterinárních léčiv. AAFCO vyhlašuje normy minimálních nutričních standardů, které by kompletní a vyvážené suché krmivo mělo obsahovat, a na základě nich hodnotí krmiva vyráběná a prodávaná na americkém a kanadském trhu. Tyto normy obsahují procentní zastoupení bílkovin, tuků, vitamínů i minerálů

Drobnou zajímavostí je, že se vyhlašované nutriční standardy AAFCO jednou za čas mění a vyhlašují tedy znovu. Pokud krmivo s datem výroby dnešního roku standard AAFCO nenese, neznamená tedy, že by jej neneslo někdy dříve.

Tip: Zkuste i pamlsky pro kočky nebo pejsky.