Všichni majitelé koček se alespoň jednou v životě setkali se situací, kdy si jejich mazlíček začal obrušovat drápky o vybavení bytu nebo domu. Pro kočku je takové chování naprosto přirozené a většina lidí ví, proč to dělá. Obrušováním o vhodný materiál se kočka na předních nohách zbavuje starých drápků a odhaluje drápky nové, které jsou ostré a pevné. Jen málo lidí ale ví, že obrušování není jediným důvodem. Na předních tlapkách mezi prsty i na polštářcích má totiž kočka řadu pachových žlázek, které třením o nejrůznější materiál aktivuje a zanechává pachové stopy. Dalším důvodem je i vizuální stránka věci, kdy škrábance po drápech případnému vetřelci jasně ukazují přítomnost dalšího zvířete. Nesmíme zapomenout ani na jakýsi strečink, který si kočka škrábáním dopřává. Protáhne a prokrví si totiž celé tělo včetně zádových svalů a současně si trénuje používání drápků.

Je tedy logické, že pokud si pořídíte kočku do bytu či domu, musíte jí pořídit i škrabadlo a doufejte, že si ho oblíbí a domácí vybavení nechá na pokoji. Škrabadlo pořiďte i tehdy, pokud kočku budete pravidelně pouštět ven, protože ani častý pobyt venku škrábání nezamezí.

Kočičí škrabadlo se schůdkyŠkrabadlo pro kočky ochrání váš nábytek

Na trhu je k dostání opravdu velký výběr škrabadel v různých barvách, materiálech i v nejrůznějším provedení. Seženete škrabadlo, které vypadá jako rohožka, seženete i jednoduchý válec potažený provazem s jedním či dvěma odpočívadly a koupit můžete i veliký palác s domečkem vysoký přes dva metry, s mnoha odpočívadly i hračkami na gumičkách a provázcích. Škrabadlo tak můžete perfektně přizpůsobit nejen počtu koček ve vaší domácnosti, ale i velikosti vašeho bydlení a v neposlední řadě i finančním možnostem.

Před nákupem škrabadla si pečlivě zvažte, co by takové škrabadlo mělo vlastně splňovat, a myslete i na potřeby vaší kočky. Pokud koupíte byť i jednoduché škrabadlo orientované do výšky s odpočívadly, vaše kočka to nesmírně ocení, už jen proto, že kočkám je vlastní pobyt ve výškách, kde se cítí bezpečně, a to zejména v případě, pokud je ve vaší domácnosti koček více nebo třeba i pes. Důležité je také umístit ho na to správné místo, které má vaše kočka ráda a kde se cítí dobře. Možná budete muset pár míst vystřídat, ale určitě to stojí za to. Hodně koček má rádo, když může v klidu odpočívat a sledovat dění z okna. Zkuste tedy škrabadlo postavit k oknu a uvidíte.  

Naučte kočku na škrabadlo

Pokud jste škrabadlo pořídili a kočka jej začala pravidelně používat, pak je to v pořádku a máte štěstí. Co ale dělat, pokud si ho kočka nevšímá a dál likviduje vybavení bytu? Nezoufejte, i v takovém případě máte naději. S nadsázkou můžeme říci, že pro všechny kočky na světě existuje Chanel č. 5 neboli šanta kočičí. Jedná se rostlinu, původem z jižní Evropy, která velmi silně působí na pohlavně zralé kočky. Pokud budete mít šantu na zahradě, vaše kočka se o ni okamžitě začne třít, válet se v ní a začne okusovat listy. Kontaktem s touto rostlinou si totiž přivodí naprostou, ale neškodnou euforii. Sušená šanta se proto přidává do kočičích pamlsků i hraček a lze ji zakoupit i ve formě kapek. Stačí pár kapiček na škrabadlo a pro vaši kočku se v tu chvíli stane středem vesmíru.

Opakem šanty jsou nejrůznější odpuzovače, které jsou také běžně k dostání a které můžete naopak aplikovat na místa, od kterých chcete vaši kočku udržet co nejdál. Odpuzovače jsou k dostání pro venkovní prostory i pro interiér. Jednoduše je nastříkáte nebo hadříkem nanesete na vybraná místa a jejich pach, kočkám velmi nepříjemný, zajistí zbytek.