Návštěvníci obchodních center by se dali rozdělit vlastně jednoduše do dvou skupin. Tou první jsou lidé, kteří milují nakupování, mají v plánu obejít snad všechny obchody a počítají s tím, že utratí poměrně velký obnos peněz. Druhá skupina jsou lidé, kterým nákupy zase tolik blízké nejsou, ale rozhodli se, že obchodní centrum jim nabídne velký výběr věcí, které právě nutně potřebují koupit. I tato skupina však obvykle po odchodu z centra pláče nad tím, jak se ztenčila jejich předtím plná peněženka, ačkoli měli v plánu koupit dárek pro dědečka do dvou stovek.

Jak se vyhnout tomu, abyste v obchodních centrech, která přímo lákají k utrácení, nenechali veškeré své úspory? Pomocí základních jednoduchých kroků. Neopomeneme ani internet, který v dnešní době používá snad téměř každý, ale už ne tolik lidí ví, kolik se s jeho pomocí dá ušetřit. Následující článek poskytuje tedy i několik typů na to, jak využít internet k ušetření svých nákladů.

Pozor na nákupní horečku

Přišli jste do obchodního centra koupit nový vysavač? Skvělé, na co tedy potřebujete předtím projít ještě knihkupectví, zlatnictví a obchody se značkovým oblečením? Možná si říkáte „Jenom se podívám“, ale budete-li u sebe mít dostatek peněz, neodoláte a s vysavačem (pokud si ho koupíte, pokud vám na něj zbydou peníze) donesete domů tašku věcí, které jste sice vůbec nepotřebovali, ale jsou přece moc pěkné.

Nákupní horečka je snadno přenositelná nemoc a v centrech je zkrátka tolik nakažených, že málokdy odoláte. Zde zkrátka nefunguje „Jenom si to prohlédnu.“ Máte-li v plánu koupit dárek svému synovi k sedmým narozeninám, udělejte to jiným způsobem než „Synku, na dárek mi nezbyly peníze, ale vždyť víš, ten mixér je vlastně pro tebe, komu jinému v něm budu přece mixovat drinky.“

Nemějte u sebe zbytečně moc peněz

Víte-li předem, že vás taková návštěva obchodního centra čeká, berte si s sebou jen tolik peněz, kolik si myslíte, že skutečně potřebujete. Například táhne-li vás kamarádka jako podporu, která jí bude nosit tašky s oblečením, nepotřebujete ani korunu. Těžko byste unesli všechny její tašky, kdybyste měli nosit své. Jistě, musíte mít u sebe vždy trochu více, než předpokládáte, že utratíte. Ceny jsou nevyzpytatelné. Ale pokud vám náhodou k novému telefonu v ruce zbude ještě stovka, ovládejte se a neutraťte ji za předraženou zmrzlinu.

Vyhýbejte se „lapačům“ a chodícím reklamám

Jistě mnoho z vás často narazí na člověka s košíčkem, který vám začne vykládat o své nadaci, na kterou mu můžete přispět. Samozřejmě, pokud jste dobrá duše a chcete pomoci chudým dětem, je to šlechetné gesto, ovšem v obchodním centru na dobrovolníky z nadace nenarazíte. Zde je tato činnost totiž převážně zakázaná, takže pokud uvidíte člověka s košíčkem, obejděte ho větším obloukem. Pokud vám přímo zastoupí cestu, řekněte raději hned, že pospícháte. Na začátku se odolat dá, ale vyslechnete-li i jeho celý příběh, obvykle si potom parfém za 500 korun, který vám vlastně ani nevoní, koupíte.

 

Ve středu chodeb v centrech jsou zase obvykle ukřičení prodejci, kteří se vás pokusí přivolat, abyste si prohlédli jejich „akční nabídku“. A jelikož, když už jste vážil těch pět kroků, vaší ženě se možná ten ošklivý náhrdelník líbit bude, přece jen ho vezmete. Je lepší takové prodejce ignorovat, dělat, že je neslyšíte.

Porovnávejte ceny

Jak ušetřit? Jednoduše hledejte na internetu a čtěte. Na internetu existuje nespočet takzvaných internetových kalkulaček, které vám pomohou porovnat ceny vámi vybraných záležitostí. S přesnými údaji, které zadáte, vám pomohou najít toho nejlevnějšího dodavatele plynu, elektřiny, vody

Ale pokud zrovna nepotřebujete řešit tyto globální záležitosti a sháníte se jen po novém telefonu, i v tomto vám internetové stránky pomohou. Stačí si najít vybraný model a prohlížeč vám už porovná ceny v několika obchodech a pomůže vám najít ten nejlevnější.

Výhodou také je, že se na většině internetových e-shopů můžete dozvědět, kolik kusů požadovaného zboží je na skladě, nebo si předem objednat jeho dovezení na pobočku přímo na vaše jméno. Nestane se tak, že byste zbytečně utratili za cestu a museli svou snahu za několik dní opakovat, protože vámi vybraná věc v obchodě nebude dostupná.

Nebojte se nákupů ze zahraničí

Některé předměty se v České republice shánějí velmi obtížně, existuje třeba jen několik málo pražských obchodů a čím obtížněji sehnatelný předmět, tím vyšší je jeho cena. Ovšem zahraniční internetové obchody vám poskytnou těchto věcí nespočet a tedy máte i možnost nakoupit za mnohem nižší cenu, ačkoli si samozřejmě musíte připočítat poštovné. Z vlastních zkušeností vím, že i s ní vás však některé věci vyjdou až třikrát levněji než u nás.

Já i moji přátelé rádi využívám obchody jako eBay, Alliexpres nebo Wish. Co se týče oblečení, pomůcek do domácnosti a dalších běžně používaných předmětů, vždy jsme s výsledkem spokojeni. Cenově ušetříme tak 2/3 z toho, co bychom utratili, kdybychom nakupovali některé podobné věci v běžných obchodech.

Tyto internetové obchody využívají toho, že skupují věci ve velkém, a proto se jim potom vyplatí prodávat je za směšně nízké ceny. Pro ukázku: mobilní telefon, který u nás pořídíte za 14 000, lze na Wishi sehnat za necelé 2000. Ovšem technika je právě kamenem úrazu. Většina elektroniky ze zahraničních obchodů není kompatibilní s českými systémy, je pouze v angličtině a nedokáže používat některé funkce, na které jsme v naší republice zvyklí. Vždy si tedy pečlivě pročtěte, jaké systémy a aplikace vámi vybraný telefon podporuje a na základě toho se rozhodněte.

U ověřených e-shopů plaťte předem

Kdykoli si něco objednáte, ať už si to necháte doručit domů, nebo se rozhodnete si předmět vyzvednout na pobočce, zaplatíte-li předem přes účet, vyjde vás cena levněji než doplácet poštovné a dopravu. Většina obchodů chce mít také záruku, že si vybranou věc skutečně vyzvednete, proto se obvykle cena za platbu předem a platbu na místě nevýrazně liší.

Výrazně ušetřit se dá také půjčením dodávky pro dopravu zboží z obchodu. Třeba při koupi nábytku je kolikrát doprava i za 2500,-Kč. Přitom dodávku půjčíte do tisícovky. Nechte si nezávazně poradit.