Pro své vysoce kvalitní vlastnosti je včelí vosk velmi oblíbeným a žádaným materiálem používaným pro výrobu svíček. Patří mezi nejstarší a bohužel i nejdražší materiály na svíčky vůbec. Jeho vyšší cena je však opodstatněná vzhledem k množství, které vyprodukuje jeden úl za rok. Je to totiž pouhých 300 g. Toto negativum však bohatě vyváží jeho kvalitní vlastnosti.

Proč využít včelí vosk na výrobu svíček?

Svíčky ze včelího vosku neodkapávají, mají příjemnou, nevtíravou vůni a neobsahují žádné zplodiny.

Patříte-li mezi příznivce svíček ze včelího vosku a pokud rádi něco tvoříte, pak určitě uvítáte možnost vyrobit si takovou svíčku doma. Můžete si ji vyrobit pro vlastní potěšení i jako dárek pro někoho jiného.

Podle způsobu výroby mohou být svíčky odlévané nebo rolované z voskových plátů neboli mezistěn. Obě tyto varianty mají své. Rolované svíčky vypadají půvabně, lité hoří lépe a déle. Obě jsou ale velmi zajímavým doplňkem interiéru, který navodí nevšední a příjemnou atmosféru.  

Co budete k domácí výrobě svíček potřebovat?

Do základní výbavy na výrobu litých svíček ze včelího vosku určitě patří nádoba vhodná k tavení vosku s dvojitým dnem. Díky přidané píšťalce máte neustále pod kontrolou množství vody v hrnci. Jakmile píšťalka přestane pískat, je nutné dolít vodu.

Při manipulaci s hrncem určitě mějte na paměti, že hrnec i jeho obsah dosahují vysokých teplot. Buďte opatrní, a pokud máte malé děti, určitě nenechávejte rozpálený hrnec v jejich dosahu!

Co vás jistě potěší, je rozmanitá nabídka nejrůznějších forem zajímavých tvarů i velikostí. Seženete formy na klasické svíčky, svíčky bohatě zdobené, s náboženskou tématikou, zvířátka a také s motivy vánočními, velikonočními a další. Šikovnou věcičkou je i žáruvzdorná silikonová nálevka, která odolá teplotě do 200 °C.

Pokud si toužíte vyrobit lité svíčky v různých barvách, opatřete si i sadu barev a štětce. K výrobě rolovaných svíček pak budete zase potřebovat kulatý nebo odlamovací nůž na krájení mezistěn do požadovaného tvaru, a ať už se chystáte tvořit svíčky rolované i lité, nesmíte zapomenout na knoty, a to nejdůležitější, včelí vosk. Bavlněné knoty jsou k dostání v různých variantách podle průměru a délky odpovídající velikosti vyráběné svíčky. Můžete zakoupit i knot pro svíčku s podstavcem a také mističky sloužící k výrobě čajových svíček. Přichycení knotu při jeho protahování formou na lité svíčky vám usnadní jednoduchá pomůcka, která je běžně k dostání. A konečně včelí vosk. Seženete ho ve formě mezistěn pro výrobu rolovaných svíček přírodních i mezistěny v různých barvách. Granulovaný vosk žlutý je vhodný pro výrobu svíček litých.