Ocet. Asi každý z nás má doma tuto kyselou, nepříliš vonící, přísadu do jídel. Ocet má však uplatnění i co se týče úklidu domácnosti. Přečtěte si, jak ocet využít z tohoto hlediska, stejně jako třeba Coca Colu. Coca Cola je nápoj obsahující velkou spoustu cukrů, kyselin, kofeinu a dalších látek, které na naše tělo nemají ve velkém množství příliš pozitivní vliv. Co kdybychom ji místo pití začali využívat tak, aby nám v kuchyni prospěla, ale trošku jinak?

Ocet vás zbaví plísně

Trápí vás plesnivé závěsy nebo plíseň v koupelně? Stačí nanést kartáčkem na poškozená místa trochu octa. Kromě toho, že se plísně zbavíte, ocet funguje zároveň jako dezinfekce a nová plíseň se tak již nebude tvořit. S plísní také pomůžou odvhlčovače, čističky vzduchu a klimatizace.

Ocet umí bojovat s vodním kamenem

Budete-li se zbavovat plísně v koupelně, použijte ocet zároveň i na vodovodní kohoutek. Tento kuchyňský pomocník vás totiž dokáže zbavit také vodního kamene… Tak ať už zápach vyvětráte později jedním tahem.

Tip: Hadříkem namočeným v octu otřete také zrcadlo, dodáte mu výraznější lesk.

Ocet odstraňuje námrazu

Stačí do rozprašovače nalít 3 díly vody a jeden díl octa a postříkat zamrzlé sklo. Pokud sklo směsí potřete, námraza se nebude později ani tvořit.

Tip: Podobným způsobem snadno odstraníte mastnotu z čelního skla u auta. Stačí octem potřít stěrače.

Ocet na skvrny

Skvrny od potu, antiperspirantu nebo od krve? Ocet si s nimi poradí, stačí ho pouze nanést na poškozené místo. Budete-li ocet přidávat do pračky, barvy z oblečení se vám neoperou. (Chce to jen dostatečně aromatický prací prostředek jako protiúčinek na octový zápach.)

Ocet odstraní skvrny nejen z oblečení, ale také ze šperků či nábytku. Namočte šperky do octové vody a budou se zase lesknout jako nové.

Neobvyklé využití octa v kuchyni

Ocet můžete použít v kuchyni nejen při vaření. Dokáže také skvěle odstranit mastnotu z pánví a vyčistit připálené pekáče. Na odmaštění je zase skvělá Coca Cola.

Máte rádi vajíčka na tvrdo? Stačí do vody, v níž vajíčka vaříte, přidat trochu octa. Skořápky potom nepopraskají.

Potřete-li maso octem, vydrží vám v lednici déle čerstvé. Při dušení se maso navíc nesrazí.

Ocet vám pomůže sundat staré tapety

Zkuste postříkat staré tapety octem předtím, než je budete strhávat. Půjdou snadněji dolů.

Tip1: Ocet můžete využít i mimo kuchyni, například do praní přidat trochu octu. Můžete v něm prát povlečení i oblečení.

Tip2: Ocet může být dobrým pomocníkem také ve stavebnictví. Bojíte se, že vám sádra zatuhne příliš rychle a vy nestihnete své plány uskutečnit tak, jak jste měli v úmyslu? Přidejte do směsi jen pár kapek octa a sádra bude tuhnout mnohem pomaleji.

 

Coca Cola

Nyní tu máme 6 způsobů, kterými vám Coca Cola může pomoci v domácnosti. Přičemž ani na jednu z těchto rad nevyužijete více než skleničku 0,3 l. Jednu láhev za 30 korun tedy ani nespotřebujete. Je už ovšem jen na vašem zvážení, zda si 0,2 l necháte na příště, nebo zda se rozhodnete tohoto ničitele bakterií pít. Pokud se ho bojí i bakterie, nemělo by vaše tělo také?

Coca Cola odstraní zápach ze záchodu na celý týden

Běžné čisticí prostředky do koupelny možná odstraní nečistoty, zápach se však brzy vrátí. Látky v Coca Cole působí jako pohlcovače. Pouhá jedna sklenička tekutiny nalitá do vašeho záchodu vás zbaví zápachu až na 7 dní.


Černé spáry s Coca Colou mizí

TV koupelně a na WC můžete Coca Colu použít také jako odstraňovač černých spár. Stačí houbičkou namočenou v nápoji vyčistit zdi.
 

Coca Cola jako skvělý odmašťovač

Coca Cola dokáže pomoci čistit připálené pánve. Její účinek sice není úplně stoprocentní, ale větší části černoty vždy zbaví a rozhodně odstraní mastnoty z používaného nádobí. Vše se opět bude lesknout díky tomuto novému „čisticímu prostředku.“

Mastné fleky či krev z oblečení odstraníte jak octem, tak i Coca Colou. Stačí přilít trochu Coca Coly do umyvadla a přeprat poškozené tričko. Sskvrny půjdou okamžitě dolů.

Nalijte nápoj přímo na skvrny v podpaží, Coca Cola dokonale odstraní skvrny od potu.

Coca Cola k zesvětlení vlasů

Chcete-li, aby vaše vlasy vydržely déle světlé, nalijte si na hlavu před klasickým mytím šamponem sklenici Coca Coly. Látky v ní zesvětlí vaše vlasy a udrží je blonďaté déle než při používání speciálních šamponů. Nejlépe vám vlasy zesvětlají po umytí Coca Colou na slunci, jeho paprsky společně s nápojem dokážou divy.

Tip: Nejenom při zesvětlování vám Coca Cola pomůže s vlasy. Máte-li ve vlasech nalepenou žvýkačku, modelínu či boláky, polijte místo Coca Colou a problém snadno odstraníte.

Coca Cola odstraní zašlost mincí

V tomto případě v podstatě nahrazuje více proslulý ocet. Ponořte zašlé mince do sklenice s Coca Colou. Účinek bude rozhodně rychlejší než v octu a navíc se zbavíte nepříjemného kyselého zápachu. Za tuto vlastnost vděčí Coca Cola přítomnosti kyseliny octové a fosforečné.

Coca Cola proti slimákům

Zbavte se slimáků ve svém skleníku tím, že do konve, kterou zaléváte každý den svou úrodu, přilijete skleničku Coca Coly. Slimáky tato tekutina vyloženě odpuzuje. Už po dvou dnech poznáte rozdíl.