Výběr správného zahradního nábytku nebývá lehký kvůli široké nabídce výrobků. Zahradní nábytek se však liší v materiálu ze kterého je vyrobený, kvalitou a také cenou. Než si objednáte zahradní nábytek, měli byste vědět kolik péče a údržby vyžaduje.

Správný výběr materiálu nábytku a pravidelná péče vám může prodloužit jeho životnost a zachovat jeho vzhled. Každý materiál však vyžaduje různou péči, kterou byste měli znát ještě před nákupem zahradního nábytku. K nábytku můžete zakoupit také dekorace ze dřeva.

Plastový nábytek

Plastový nábytek vyžaduje minimální údržbu a je levný. K údržbě vám postačí voda s čistícím přípravkem, který není agresivní k plastu a čas od času nábytek utřít. Plastový nábytek má však tu nevýhodu, že postupem času ztrácí svůj původní odstín. Hlavními výhodami plastového nábytku je jeho nízká váha a manipulaci s ním zvládne hravě i starší či slabší osoba.

Hliníkový nábytek

Hliníkový nábytek je relativně levný a prakticky bezúdržbový. jeho údržba spočívá pouze v tom jej jednou za čas omýt vodou a nechat oschnout. Je však potřeba hliníkový nábytek na zimu uklidit aby nebyl vystaven mrazu a vlhkosti. Moderní hliníkový nábytek bývá často kombinován s jinými materiály například s textilem, ratanovým výpletem nebo se dřevem. Tyto materiály vyžadují ale svou specifickou péči a proto je vhodné si přečíst v manuálu o jejich údržbě.

Nábytek z kovu

Ani zahradní nábytek z kovu nevyžaduje přílišnou péči pokud jde o kvalitní nábytek s ochranou proti korozi. Potom obvykle stačí, stejně jako u plastového a hliníkového nábytku jen omýt proudem vody a nechat oschnout. Pokud jde o kovový nábytek s antikorozní úpravou, není jej třeba ani na zimu uklízet do suchých prostor. Dejte si však pozor stejně jako u hliníkového nábytku s jakými materiály je kovový nábytek kombinován.

Vyplétaný nábytek

Vyplétaný nábytek se poslední dobou vyrábí především z umělého ratanu, který má mnohem vyšší životnost při zachování přírodního vzhledu. I u tohoto polyratanového nábytku bude při jeho údržbě stačit omytí teplou vodou v kombinaci s neagresivním čistícím přípravkem. Stejně jako u hliníkového nábytku je třeba vyplétaný nábytek na zimu uskladnit aby ho vlhkost a mráz nepoškodili. Pře léto ho však můžete mít venku neustále. Vyplétaný nábytek bývá většinou kvalitní a mívá speciální ochranu proti UV záření.

Teakový nábytek

Nábytek z teakového dřeva je stále oblíbenější mezi zahradním nábytkem. Hlavním důvodem jsou klesající ceny, které jsou v poslední době mnohem příznivější než dříve. Teakový nábytek je z přírodního materiálu, který postupem času přirozeně stárne, ale na jeho kvalitě to nic nemění, což je podstatné pro mnoho uživatelů. Teakové dřevo stárnutím dostane šedou patinu a na povrchu nábytku se vytvoří malé vroubky. Zručnější kutilové si čas od času nábytek jemně zbrousí a vrátí mu tak jeho hladký povrch a odstraní zašedlou patinu. Teakový nábytek je také možné napustit speciálním olejem, který je pro to určený. Napuštěním oživíte jeho charakteristickou barvu a zlepšíte i jeho odolnost a pružnost.

Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek i například dřevěné parkety vyžadují speciální péči. Jde o velmi kvalitní a vzácný materiál, který si zaslouží to nejlepší. A víte jak pečovat o kožené sedačky?

Více info najdete zde.