Pokud patříte mezi milovníky koček, nebo aspoň uvažujete o tom, že si nějakou pořídíte, určitě byste měli zvážit možnost koupě automatické toalety pro kočky Catgenie. Jedná se o naprostou novinku na českém trhu, kterou si díky snadné instalaci, jednoduché ovladatelnosti a především vysoké efektivitě velmi rychle oblíbíte. Hravě si poradí s kočičími výkaly a vy budete mít o starost méně.

Proč si pořídit automatickou toaletu Catgenie?

Důvodem číslo jedna byly, jsou a vždy budou zdravotní faktory. Kočky jsou – bohužel – přenašeči nejrůznějších druhů parazitů, bakterií a virů a ti mohou způsobit poměrně širokou škálu onemocnění i u lidí. Nejrizikovějším faktorem je pak právě styk s výkaly. Pokud byste měli doma klasický „písek pro kočky“, museli byste jej jednou dvakrát denně prohrábnout plastovými „hráběmi“ a výkaly obalené pískem vyhodit. I takto krátká manipulace uvolní do vzduchu velké množství spor, které se vám do organismu dostanou jednoduše tím, že je vdechnete. A právě v zamezení kontaktu s výkaly tkví důležitost automatické toalety Catgenie.

Dalším důvodem je šetrnost k životnímu prostředí. Klasické kočičí stelivo, které se používá výše zmíněným způsobem, se získává povrchovou těžbou, která těžce narušuje ráz původní krajiny (stejně jako hnědouhelné pánve). Po jeho kontaminaci kočičími výkaly a vyhození v plastikovém sáčku končí na skládkách, kde se nerozloží a hromadí se. Mnohem ekologičtější způsob je právě ten, který nabízí kočičí toaleta Catgenie – trus s močí je spláchnut do společného odpadu, kde se o něj postará čistička odpadních vod. Granule jsou snadno rozložitelné a na rozdíl od steliva jsou recyklovatelné.

 

Jak Catgenie funguje?

Nejprve musíte toaletu Catgenie připojit je zdroji studené vody – zapojení je velmi jednoduché, postačí vám hadice, kterou napojíte na kohoutek v koupelně, případně v jiné místnosti, kde chcete mít toaletu umístěnou. Protože kočky jsou samy o sobě „naprogramovány“ tak, aby svůj trus zahrabávaly, jsou uvnitř toalety biologicky rozložitelné omyvatelné granule namísto prášivého steliva. Moč je odváděna otvory v míse do odpadu a tuhé výkaly jsou zachyceny na plastovém sítu a následně přepraveny do násypníku, kde se pomocí rotoru přeměňují na odpadní vodu.

Následně se pustí studená voda, která propláchne granule. Ty jsou současně s tím promíchávány plastovým sítem, takže jsou ze všech stran důkladně promyty. Aby byly zbaveny všech nečistot a choroboplodných zárodků, je aplikován ještě sanitační roztok SaniSolution. Ten obsahuje dezinfekční látky, kterou jsou vysoce účinné a současně pro kočku zcela neškodné. Odpadní voda je odvedena do kanalizace, a aby byly odstraněny veškeré stopy po vlhkosti, jsou granule následně přesušeny proudem horkého vzduchu. Po tomto cyklu je toaleta opět připravena k použití.

Rozměry a nastavení kočičí toalety Catgenie

Pokud si chcete toaletu Catgenie pořídit, nejprve se ujistěte, že místo, kam ji plánujete zabudovat, splňuje všechny následující požadavky. Je nutné, aby byl přítomen zdroj studené vody na promývání granulí, dále odpad pro pračku nebo z WC a elektrická zásuvka (240 V). Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme umístit toaletu na nevodivou podložku (např. gumu).

Samotná toaleta pak disponuje rozměry 53 x 48 x 61 (výška x šířka x hloubka), celková hmotnost činí 12,5 kg (z toho na pracovní jednotku připadá 5,5 kg a 7 kg na základnu) a součástí balení CatGenie kromě samotné toalety je vypouštěcí hadice a hadice na vodu. Energetická náročnost toalety je 20 W na čisticí cyklus, který zabere 17 minut, a 1200 W na sušicí cyklus o totožné délce trvání.

Na co si dát pozor?

Aby zaznělo vše důležité, je jistě vhodné zmínit, nač si dát pozor a čemu se vyvarovat. V žádném případě nesmíte míchat kočičí stelivo s granulemi Catgenie – stelivo by mohlo vážně poškodit toaletu. A druhým bodem je bezpečnost – přestože je instalace velmi jednoduchá, dbejte všech bezpečnostních doporučení a nehazardujte s vlastním zdravím (manipulujete s elektrickým zařízením).

Jak si kočka poradí s novou toaletou?

Na prvním místě je nutno zmínit, že není kočka jako kočka. Některá si zvykne okamžitě a ani nezpozoruje změnu, jiná může být zprvu nedůvěřivá a může jí chvíli trvat, než se odváží vstoupit do nového neznámého prostředí.

Pokud jí to chcete usnadnit, nedělejte kolem toalety žádný rozruch. Pokračujte ve své běžné činnosti, aniž byste jakkoli dali najevo, že se něco změnilo – kočku nakonec přemůže zvědavost. Pokud by ani toto nepomohlo, můžete využít následujících rad:

  • Nechejte vedle Catgenie stát původní krabici, která bude pokud možno co nejšpinavější. Kočky obecně nemají rády nepořádek a zápach – tím spíš je to potáhne do čistého prostředí.
  • Pouštějte čisticí cyklus v době, kdy kočka spí nebo je venku. Mohla by se cizího zvuku vyděsit. Pokud chcete, aby si na něj zvykla, můžete jí vždy po spuštění cyklu dát něco k jídlu – takhle to bude zvuk indikující přicházející stravu a ne děsivé vrčení. (Je třeba brát v potaz, že kočky mají mnohonásobně citlivější sluch než lidé.)
  • Zpočátku spouštějte toaletu pomocí tlačítka Start z výše zmíněného důvodu. Až si kočka zvykne, můžete nastavit automatické režimy, o nichž bude pojednáno v následujícím odstavci.

Automatické režimy nastavitelné u kočičí toalety Catgenie

Catgenie disponuje třemi volitelnými automatickými režimy, díky nimž se už nikdy nebudete muset obtěžovat vynášet kočičí trus a čistit klasické kočičí „záchody“ se stelivem.

1) Aktivace kočkou: Jedná se o nejúčinnější nastavení, a to jak z hlediska čistoty toalety, tak i úspornosti zásobního roztoku SaniSolution, kdy je dávkování upraveno na poloviční množství. Catgenie se v tomto režimu aktivuje po každém použití, tedy vždy, když kočka opustí toaletu.

2) Automatická aktivace: V tomto režimu si sami zvolíte, v jakém časovém intervalu má docházet k čištění. V nabídce máte čtyři možnosti – jeden až čtyři cykly za den (tedy každých 24 h / 12 h / 8 h nebo 6 h). Zásobník v tomto případě uvolňuje 120 dávek roztoku SaniSolution.

3) Manuální řízení tlačítkem Start: Tento režim byl zmíněn v předchozí kapitole – doporučujeme jej hlavně v případě, že si kočka teprve zvyká na nové zařízení. Nicméně jej můžete využít jako doplňkovou možnost ke dvěma předchozím režimům, čímž si zaručíte stoprocentně hygienické podmínky. Zásobník uvolňuje rovněž 120 dávek SaniSolution.

Doufáme, že jsme vás svou nabídkou zaujali. Catgenie je novinkou na českém trhu a věříme, že si brzy i zde najde své zastánce a že vám bude nejen usnadňovat práci, ale zároveň se postará i o vaše zdraví, což je ostatně vždy to nejdůležitější.

 

Navštivte také web o kočičí toaletě Catgenie, kde se dozvíte více informací.