V současné době se rozrostla různá srovnání různých produktů. Díky internetu a oblibě v tvorbě videí se každý z nás může stát odborníkem na dané téma. Pak vezme nějaký produkt, o kterém se aktuálně hovoří, a udělá na něj videorecenzi nebo napíše článek.

Není srovnání jako srovnání

Taková recenze může být velice užitečná, ale bohužel často i hodně subjektivní a nepravdivá. Stát se to může, jsme jenom lidé a co člověk, to jiný názor. A to je v pořádku.

Ale přesto, co si člověk může myslet, pokud narazí například na toto video, kde srovnávají dva přístroje, konkrétně odšťavňovače Kuvings a BioChef? Každý laik na první pohled vidí, který odšťavňovač je lepší. Ale je tomu skutečně tak?


Dozvěděla jsem se od kamarádek, že konkrétně k tomuto videu přidávaly komentář. Nesouhlasily totiž se způsobem používání jednoho z přístrojů, obzvláště se způsobem vkládání surovin, kdy do prvního přístroje suroviny vyloženě tlačí a do druhého nechávají suroviny volně „vběhnout“. Jenže komentáře vidět nikde není!

Kamarádky si udělaly snímek obrazovky (print screen) po vložení komentáře. Nicméně jejich komentář u videa není zveřejněný. Respektive byl, ale viděly ho jen ony samy. Veřejný nebyl nikdy. Takže tento print screen je pouze důkazem, že se o nějaký komentář pokusily.
Je otázkou, jestli je vhodné komentáře k videu cenzurovat. Nicméně volbou každého autora videa, které chce na internetu sdílet, je i volba, zda k němu povolí komentáře. A pokud komentáře povolí, jako v případě výše uvedeného videa, dal by se pak zákaz jejich zveřejnění už pokládat za nekalou praktiku. Zvlášť v případě, kdy cíleně poškozují jeden výrobek oproti druhému!