Jaro je obdobím, kdy se naše tělo probouzí po zimě a potřebuje se dostat do kondice. Unavený a oslabený organismus potřebuje pozvolna nabrat sílu a energii, která mu přes zimní měsíce tolik scházela. Je to jen na nás, zda mu s tím pomůžeme.

Lepší imunitní systém díky pohybu

Pravidelný pohyb přináší našemu tělu mnoho výhod. Sportovní aktivity snižují riziko předčasného úmrtí, snižují nebezpečí onemocnění rakovinou, snižují vysoký tlak a váhu těla. Možná se to nezdá, ale snižují stres, podporují zdravou mysl a mají celkový pozitivní dopad na náš organismus. Ti z nás, kteří se věnují nějakému sportu, koníčku, mají lepší imunitní systém. K získání dobré kondice je pohyb nejlepším prostředkem. Stanovme si malé cíle, protože pak pro nás nebude nic obtížné. Ne nadarmo se říká: „Jdi po krůčcích a cíle dosáhneš snadněji.“  Důležité je mít na paměti, abychom poslouchali vlastní tělo. Nejlepší je vybrat si to, co nás opravdu baví, a za úspěchy se odměňovat.

Pravidelné cvičení není nudné a ani časově náročné, jak si mnozí z nás myslí. Nejlepší je najít si něco, co nás bude bavit, a tím se zvýší naše motivace ke sportovním aktivitám. Nejvýhodnější volbou je vyrazit za sportem raději ven než do posilovny. Vždyť už jen samotné sluneční paprsky nám dodají tolik potřebnou energii. Vyzkoušet můžete skákání na trampolínách, běh nebo plavání. Při tomto cvičení doporučujeme pít čistou vodu. Po cvičení si můžete dopřát raw tyčinky usušené v sušičce, nebo smoothie a detox nápoje, které působí očistně. Nezapomínejte, že cvičení tvoří jenom 30% úspěchu pro snížení hmotnosti zbylých 70% tvoří zdravý živtoní styl a strava. Můžete si tak dopřávat domácí strava. Upéct si domácí zdravější koláče, nebo vyzkoušet ovocné placky.

Nesmíme být na sebe příliš přísní a naopak vše dělat s radostí. Děláme-li sport rádi, je náš imunitní systém mnohem aktivnější. Motivace je v tomto případě velmi důležitá. Při cvičení je důležitá koncentrace, soustředěnost a čistá hlava s tím souvisí kvalita vzduchu protředí, ve které se při cvičení nacházíte. S tímto vám může pomoci přenosná čistička vzduchu.

 

Chůze je pro nás nejpřirozenějším pohybem

Každý z nás, ač si to možná ani neuvědomuje, sportuje denně. Jdeme do práce, školy, obchodu nebo kamkoli jinam. Samozřejmě bychom mohli jet autem. Někdy stačí zaparkovat i o kousek dál a jít pěšky. Proč nevyužít nádherného počasí k procházce? Vždyť každý krok, který učiníme navíc, má pozitivní dopad na naše zdraví

Pokud máte sedavé zaměstnání, cvičte i v práci. Protahovací cviky se dají provádět kdekoliv. Tyto malé změny dovedou dlouhodobě zlepšit naši kondici.

Místo toho, abychom si po práci, po škole… sedli doma k televizi či k počítači, raději jděte ven. Příroda úplně k tomu vybízí, abychom ji navštívili. Stačí se podívat z okna a hned vidíme, jak je venku krásně!

Tip: Pokud bydlíte v bytovém domě a využíváte výtah, začněte používat schody.

Jízda na kole šetří klouby

Kolo nám dává příležitost dostat se za hranice města a objevovat kouzlo naší krajiny. Proč tedy nevyrazit za dobrodružstvím na kole? Jízda na kole je dobrým způsobem, jak se dostaneme do kondice a zároveň shodíme i přebytečná kila. Jedná se o aerobní cvičení, které zapojuje hlavní svalové skupiny, převážně na nohou. Není pro tělo velkou zátěží. Tím snižujeme dopad na klouby. Zapojit můžete teké děti, jenom je potřeba jim pořídit opravdu kvalitní cyklistickou přilbu, která ochrání jejich hlavu před případným zraněním.

Před samotnou jízdou je dobré se protáhnout, abychom předešli případným svalovým zraněním. Cyklistika je vhodná pro ty, kteří trpí problémy s klouby.

Běh je nejlepší pro aktivaci celého těla

Výhodou běhání je, že se svému koníčku můžeme věnovat kdykoliv během dne. Sami si určujeme, jak rychle chceme běžet, tempo si přizpůsobíme vlastním potřebám. Nyní, když je venku krásně, máme možnost pozorovat zelené stromy, kvetoucí rostliny, poslouchat šumění stromů… No, není to nádhera? Člověk se má radovat i z maličkostí.

Běh je nejlepší pro aktivaci celého těla. Během se do pohybu uvádějí obranné buňky, které chrání náš organismus. Má přínos jak pro naše tělesné, tak i duševní zdraví. Prodlužuje délku života, redukuje vysoký krevní tlak a působí preventivně. Snižuje nadváhu, protože běháním spalujeme větší množství kalorií. Běhání může snížit i riziko výskytu některých typů rakoviny.

Víte, že běhání je nejlepší antidepresivum? Nemusíte k lékaři, aby vám předepsal léky. Stačí si vzít pohodlné oblečení, obuv a vyrazit ven. Při běhání se v těle uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí. Lidé, kteří běhají, mají více energie, sebevědomí a cítí se lépe. Samotné venkovní prostředí nám dodá tolik potřebnou sílu do života.

Relaxace

V současnosti velmi opomíjená, a proto tak důležitá. Relaxovat můžeme v přírodě, doma na gauči s knížkou, s rodinou na výletě… Důležité je udělat si na tyto chvíle čas. Pokud budeme neustále vystresovaní a pod tlakem, nikdy nedocílíme toho, abychom byli opravdu spokojení.

Součástí relaxace a především regenerace je kvalitní spánek, který zajistí, aby si naše tělo odpočinulo. Určete si sami, kolik hodin spánku denně potřebujete a choďte do postele pravidelně a i vstávejte ve stejnou dobu. Také dbejte na vhodý výběr postele a matrace ve vaší ložnici. Zajistíte tělu potřebnou relaxaci a budete se cítit plní energie.

Energie ze sluníčka

Stačí vyjít ven, sednout si na sluníčko a jen na sebe nechat dopadat sluneční paprsky. Tělu dodávají potřebný vitamín D, který vzniká pod kůží za pomoci slunečního záření. Vemte deku a vyrazte na louku, k lesu, k vodě, jen si sednout a pozorovat, jak se všechno venku probouzí, jak šumí les, v potoku bublá voda… V dnešní uspěchané době je potřeba naučit se i odpočívat! Pokud jste milovníci dobrého vína, ale bojíte se ho dopřát jednou za čas jistě neuškodí.