Když se podívám na studenty, ať už děti či dospělé, vidím lidi, kteří vypadají nebo se cítí nějak hloupě. Ale nikdo přece není hloupý! Nikdo se nerodí s tím, že je předurčen dělat své aktivity špatně nebo hloupě, záleží jen na našem přístupu. Ano, někdo se rodí s daleko větším talentem na určité činnosti než druzí, ale to, jestli má někdo talent nebo ne, neovlivňuje jeho schopnost danou aktivitu vykonávat správně a s dobrými výsledky.

Co myslím zmíněným slovem hloupost? Hloupý člověk je člověk, který koná určité činnosti, ale koná je zcela špatně. Např. někdo chce sečíst 5 + 8 a vyjde mu číslo 15. Nebo někdo chce řídit auto a pořád někde bourá. Někdo se chce naučit anglicky a pořád to plete a nejde mu to. Toto je hloupost. I pokud má někdo malé IQ, může být úspěšný. Takových příkladů ve společnosti máme požehnaně. Samozřejmě takový člověk nebude mít nejlepší vysvědčení ve škole, ale naopak bude schopný si např. sám opravit auto, uvařit vynikající svíčkovou či pracovat na zahradě. A tyto činnosti zase na druhou stranu nezvládne každý, kdo má průměrné IQ.

U hloupých studentů vidím jednu společnou věc, která mě fascinuje – bojí se zeptat a nechat si danou věc ještě jednou vysvětlit. Pokud by ale na této věci zapracovali, budou chytří, rychlí, pracovití a budou danou aktivitu dělat dobře - např. mluvit plynule anglicky bez gramatických chyb a studu.

A tím jednoduchým klíčem úspěchu je ptát se a zajímat se. Už od mala se každé dítě ptá na cokoli, co ho zajímá. Ale poté s postupem věku se dospělý zdráhají zeptat na určité otázky s tím, že se stydí nebo snad jednají s vědomím, že by ho ostatní odsoudili, že danou věc má přece už dávno vědět a pomyslí si o něm jen to špatné. A tím bohužel potlačí jeho dětskou touhu se ptát a přirozeně se učit o světu kolem a tam právě nastává ten problém.

Dítě si vybuduje tento pocit a táhne se to sním až do dospělosti:

-Něco nevím.

-Zeptám se! To, ale neudělám.

-Nemůžu se ptát! Budu vypadat hloupě a nevzdělaně před kamarády a kolegy.

-Budu raději předstírat, že to chápu, tím budu vypadat chytře a vyhnu se negativním pohledům od ostatních v kolektivu.

Skvělé! Ve škole to možná projde, ale škola nás nenutí dané informace používat v praxi. Nicméně, pokud tento postup použijete např. v práci, když šéf vysvětluje nějaký postup práce a vy ho zcela nechápete, nepočítejte s úspěchem. Jelikož není šance, aby zaměstnanec danou práci vykonal správně dle pokynů nadřízeného, když ne zcela rozumí zadání. Ve výsledku z toho vyjde nejhůř zaměstnanec, protože se měl zeptat a požádat ještě jednou o vysvětlení. A v tom je ten problém!

 

Pojďme upravit výše zmíněný postup:

1)Něco nevím.

2)Zeptám se! A opravdu to udělám.

3)Pokud mi odpověď stačila a chápu, je to skvělé. Pokud mi odpověď nedává smysl, opakuji druhý bod až do té doby, dokud si nebudu zcela jist, že všemu rozumím.

Ať se učíte cokoliv, ptát se je základní součástí a učitelé by měli označit každého studenta, který se neptá za “podezřelého”. Pokud by každý začal dělat postup “Něco nevím – Zeptám se”, potom by i lidé s nižším IQ byli dobří v tom, co dělají. A tím bychom měli chytrou společnost a odpadlo by plno hloupých, ztráty tvořících chyb. Vše souvisí se vším a pokud nezapracujete na klíčovém problému, vše se na sebe nabaluje a vzniká problém ještě větší.

Takže ptejte se, zajímejte se a nebojte se negativních reakcí v případě neúspěchu.

PS: pokud máte učitele, kterému vadí, že se ptáte, změňte ho! Dnes je již tolik možností a vše je jen na Vás. Nebo myslíte, že byste chtěl být sám lektorem (http://mluvanglicky.com/uvodni-strana/radi-pomahate/)?

Pokud si myslíte, že ano, určitě koukněte sem (http://mluvanglicky.com/uvodni-strana/radi-pomahate/).

U nás v LITE máme rádi, když se student ptá, máme zcela individuální přístup k jednotlivým klientům. Přijďte studovat angličtinu k nám, protože každý se to může naučit! Nabízíme i ukázkovou hodinu zdarma. (http://mluvanglicky.com/uvodni-strana/kontaktujte-nas/) - kontaktujte nás, pro více informací. 

Individuální přístup mají i samotní lektoři (http://mluvanglicky.com/uvodni-strana/radi-pomahate/).

Přejděte sem a zjistěte více informací o této příležitosti (http://mluvanglicky.com/uvodni-strana/radi-pomahate/).

Pokud máte podobnou zkušenost, budeme rádi, když se  ní s námi podělíte dole v komentářích. :)

Podle statistik je také důležitý životní styl studenta a to jak dodržuje pitný režim. Je tedy důležité dětem a studentům připravovat svačiny nebo jim zajistit svačinu a pitný režim. Pokud nechcete,aby si každý den kupovali samy nové pití, můžete jim do lahví připravocvat šťávy nebo vodu z domu. Pro studenty je také velmi důležitý kvalitní spánek, který jim můžete dopřát díky pohodlným studentským matracím.

Pokud chcete ještě více žhavých tipů pro lepší studium, Sledujte nás na Facebooku (https://www.facebook.com/litebrno/) nebo třeba na youtube (https://www.youtube.com/channel/UCNBzKnWZHBzEx71-_NY97DQ).