Propolis je další včelí produkt, jehož léčivé vlastnosti lidstvo využívá již od nepaměti. Je to v podstatě včelí tmel, stavební a ochranná látka, kterou včely utěsňují a zpevňují své úly. Má také výborné izolační schopnosti a teplem se z něj uvolňují těkavé látky, které mají antibakteriální účinky. Propolis je složen z výměšků včelích žláz a z pryskyřičných látek, které včely sbírají od jara do podzimu na jehličnanech a jiných rostlinách. Surový propolis pak včelaři získávají seškrabáváním z rámků a stěn úlů.

Protože obsahuje vosk a řadu nečistot, je nutné jej před použitím do tinktur a mastí vyčistit. Rozdrcený propolis nasypeme do vody o teplotě 60–80 °C. Přibližně deset minut mícháme vodu s propolisem, dokud se nerozpustí většina hrudek. Na hladině se utvoří voskový povlak, který jednoduše po jeho vychladnutí odstraníme a špinavou vodu slijeme. Usazený propolis u dna scedíme přes plátýnko a usušíme. Z takto připraveného propolisu pak můžete relativně snadno vyrobit tinkturu i mast, které lze použít na řadu nejrůznějších neduhů.

Účinky propolisu

Propolis tlumí citlivost a bolest, působí protizánětlivě. Tlumí účinky škodlivého záření a ruší účinek některých jedů a bakteriálních toxinů. Působí proti některým virům, ničí a usmrcuje bakterie, plísně i kvasinky. Podporuje hojení ran a vlastní obranné síly organismu. Používá se k léčbě artritidy, bolestí hlavy, k odstraňování bradavic, bronchitidy, dny, k léčbě ekzémů, chřipky, infekce močových cest, revmatismu, ledvinových onemocnění, migrén, mykóz, nachlazení, omrzlin, paradentózy, otevřených ran, vyrážek, střevních infekcí, zánětu nosních dutin, žaludečních vředů, žlučníkových kamenů a dalších onemocnění a zdravotních problémů.

Návod na výrobu propolisu domaPři běžném dávkování není propolis toxický a můžeme ho používat dlouhodobě. V závislosti na jeho složení se u jednotlivců mohou objevovat alergie. Je to ovlivněno skladbou rostlin, které včely opylují. Z tohoto důvodu je vhodné udělat si alergický test, ještě před tím, než se začneme propolisem léčit. Test provedeme jednoduše, a to tak, že si tinkturou nebo mastí potřeme jemnou kůži na vnitřní straně předloktí a necháme působit 3 hodiny. Alergie na propolis se projeví nápadným zarudnutím potřeného místa. V takovém případě musíte zvolit jiný způsob léčby.

Propolisová tinktura, nejen na bradavice

K výrobě domácí tinktury budeme potřebovat 50 g čistého propolisu a 200 ml lihu. Z čistého lihu by tinktura byla příliš silná, poškozovala by kůži a leptala sliznice, proto je nutné líh naředit ještě cca 50 ml převařené vody. A pak už to není vůbec žádná věda. Vše potřebné zde.

Do vyvařené nádoby dáme propolis a zalejeme ho připraveným naředěným lihem a umístíme někam do tmy. Roztok necháme tak dva týdny odležet, ale pozor, je nutné každý den ho protřepat. Hotovou tinkturu přecedíme přes velmi husté dřevěné nebo umělohmotné sítko a uchováváme na tmavém místě nebo v tmavé lahvičce.

Máte-li hotovou propolisovou tinkturu, pak si můžete úplně jednoduše udělat i propolisovou mast. Ideálním základem je vepřové sádlo nebo čistá vazelína, kterou lze zakoupit v lékárně. Tento základ pomalu ohřívejte na vodní lázni, přidejte tinkturu a pečlivě promíchejte. Jakmile se tinktura spojí se sádlem nebo vazelínou, rozlejte ji do připravených nádobek.

Množství přidané tinktury záleží na tom, kolika procentní mast chcete vyrobit:

  • 10% můžete použít k léčbě popálenin, hemeroidů a gynekologických obtíží.
  • 20% se používá k léčbě akné, vyrážek i ekzémů, pomůže vám s plísněmi a zhojí oděrky, řezné rány i zhnisaná poranění.
  • Nejsilnější 40% mast se používá při léčbě obrny periferní nervové soustavy horních i dolních končetin, při silných vředových onemocněních a dalších potížích.