Nevím jak vy, ale já už pomalu začínám uvažovat, co komu letos Ježíšek nadělí pod stromeček. Mám 2 děti, holčičky, a u těch nemusím vůbec přemýšlet. Už na začátku října (možná i dříve, jak je znám) se psal opravdu dlouhý dopis Ježíškovi... Co ale nadělí Ježíšek dospělákům? U nás už se rozhodlo, nadělíme si domácí minizahrádku.

Chceme pěstovat bylinky celoročně

Kromě ovoce a zeleniny by v jídelníčku neměly chybět i bylinky. Vždyť už od pradávna se bylinky pěstovaly nejen pro vaření jako koření, ale i z důvodu, že jsou zdraví prospěšné. Přirozeným způsobem nám doplní potřebné minerální látky a stopové prvky. Zvláště teď v podzimním a zimním období jsou tyto bylinky pro organismus důležité.

Bylinky také obohacují jídelníček o nové chutě a nahrazují sůl. Neobsahují žádné kalorie a na rozdíl od soli nemají škodlivé účinky, pokud jsou konzumovány i ve větším množství.

To je několik málo důvodů, proč milujeme čerstvé domácí bylinky.

Snažím se bylinky pěstovat celoročně. Sušené bylinky jsou fajn, ale není to prostě ono... Už jen ta představa mít v zimním období možnost vzít si čerstvou pažitku nebo petrželku do polévky či meduňku do čaje zní lákavě. Jenže při běžném pěstování doma v truhlíku čerstvých bylinek moc nedosáhnu. Jejich pěstování je v domácím prostředí opravdu náročné. Právě to je to, co jsem vlastně dlouho nechápala. Na zahrádce mi všechny bylinky krásně rostou a mohu si jich od jara do podzimu užívat skoro každým dnem. Ale poté přijde zima, já si je chci pěstovat doma, a i když o ně pečuji, stejně se jim vůbec nedaří.

Bylinky pěstované v domě či bytě

Bylinky potřebují mít dostatek světla. Je mi jasné, že jinde než na okně je mít nemohu. Jenže ani to okno není ideální. Ve většině domů nebo bytů je pod oknem radiátor, který způsobuje rychlejší vysychání hlíny. Ideální teplota pro pěstování bylinek se totiž pohybuje v rozmezí mezi 15 až 20 stupni Celsia. Jenže například v kuchyni, kde bylinky bývají nejčastěji, je rozhodně minimálně o dva či tři stupně více a teplota se ještě zvyšuje například vařením či žehlením.  A co teprve když otevřeme doma okno dokořán či do průvanu? Ani jedna z možností jim nesvědčí.

Jednou při návštěvě mé kamarádky jsem se zmínila, že jsem už opravdu zoufalá z toho, jak mi bylinky doma nerostou. Abych to uvedla správným směrem, obě rády zahradničíme a snažíme se preferovat zdravý životní styl. Při jedné takové návštěvě jsem si právě postěžovala a kamarádka mě na to zavedla k ní do kuchyně a ukázala mi 2 zvláštní květináče....
 

Bylinky porostou opravdu každému

První, čeho jsem si všimla, byly krásně zelené a zdravě vypadající bylinky. Nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Říkala jsem jí, že to snad není ani možné. Pověděla mi, že se jedná o domácí minizahrádky, které fungují na principu profesionálních skleníků. Poslouchala jsem opravdu každé slovo. Technologie je založená na hydroponii, kdy se bylinky pěstují ve vodním prostředí bez půdy, s dostatkem světla, tepla a vlhkosti. Bylinky mají zajištěný i dostatečný přísun kyslíku, který je nezbytný pro jejich růst.

Vypadalo to všechno tak nádherně.. Napadlo mě, že takové pěstování bude náročné na údržbu. Vyvedla mě z omylu. Domácí minizahrádka se udržuje pouze tak, že se doplňuje voda s živinami do zásobníků a stačí ji jen zapojit do elektrické zásuvky. Ještě dodala, pokud to zvládla ona sama, já to zvládnu rovněž i bez předchozích zkušeností.

Jen se teď obávám, že jedna domácí minizahrádka nám doma stačit nebude. Už teď vidím, že holky si budou chtít pěstovat bylinky i v pokojíčku. Asi k tomu seznamu pro Ježíška připíšu raději dvě.laugh

Výhody pěstování bylinek v domácí minizahrádce

  • Po celý rok jsou k dispozici čerstvé bylinky (nebo i zelenina či ovoce).
  • Snadná údržba, kdy je potřeba doplňovat pouze vodu s živinami.
  • Zajištění optimálních podmínek pro růst.
  • Není potřeba mít vůbec hlínu, tím je pěstování mnohem pohodlnější a čistší.
  • Pěstovat lze rostlinky ze semínek i ze vzrostlých rostlin.
     

Teď se jen musím rozhodnout, zda zvolím černou, nebo bílou barvu minizahrádky a jak velkou.

Myslím si, že to ocení spousta z nás, že si může zvolit barvu, která se mu bude více hodit do interiéru. Výrobci umožňují zvolit si i velikost, jelikož například v bytech toho prostoru bývá opravdu méně.

Už teď se těším, že budeme mít čerstvé bylinky, ovoce či zeleninu denně po ruce. Tak snad nám ji Ježíšek letos pod stromeček nadělí…

Doporučení na další dárky na Vánoce pro blízké. Složit se můžete společně na novou postel či praktickou sedací soupravu či renovaci podlah, proč nevyužít Vánoce pro to vzít domácnost z gruntu.