Začíná nový školní rok a vy přemýšlíte, co vašemu školáčkovi dát na pití do aktovky? Pak je tu pro vás náš článek, který se zaměřuje na pitný režim dětí, ale i dospělých a také na kvalitu vody, kterou pijeme.

Voda je základ

Základ pitného režimu dětí (a nejen dětí) by měla tvořit neperlivá stolní voda. Může to být voda z vodovodu nebo z vlastní studny s potvrzenou zdravotní nezávadností. Výživoví poradci i lékaři doporučují často pít čistou neperlivou vodu. Z pohledu zdravé výživy je to optimální cesta, jak doplňovat tekutiny.

Pokud vaše dítě "obyčejnou" vodu nechce, můžete ji dochutit trochou ovocného sirupu. Pozor však na to, aby nebyl nápoj příliš sladký.

Sladké nápoje

Ovocné džusy jsou pro zařazení do pitného režimu vhodné, ale jen v omezené míře a ideálně jen 100% džusy. Také je nezbytné, aby byly džusy ředěné vodou v poměru alespoň 1:1. Obsahují totiž velké množství cukru a vypití většího množství džusu má za následek rychlý příjem nepřiměřeného množství sacharidů, což není pro tělo, zvláště pak dětské, nijak dobré.

Výhodou čisté vody je, že do sebe nedostáváte nadbytečné kalorie jako v případě slazených nápojů.

Čaje, mléko a další nápoje

Čaje jsou vhodné spíše k doplnění pitného režimu, neměly by nahradit vodu. Volte raději ovocné čaje, které díky jejich chuti už není potřeba doslazovat a můžete si je nalít do stylových termohrnků. Pokud přesto čaj osladit chcete, použijte med, nebo ovocný sirup.

Čaje slaďte medem, nebo sirupemNěkteří rodiče doplňují pitný režim dětí také mlékem. Mléko ale mezi nápoje nepatří. Obsahuje totiž nejen tekutiny, ale dodává také nenahraditelné vitamíny, minerální látky (především vápník) a živočišné bílkoviny, a je proto považováno spíše za potravinu.

Tekutiny jako káva naopak dehydratují, a proto je nelze do pitného režimu zahrnovat. Vzhledem k vysokému obsahu cukru a také kofeinu nejsou vhodné ani kolové nápoje.

Pozor na dusičnany

Z výše uvedeného je jasné, že výživové hledisko jednoznačně hovoří pro pití vody. Co obsahuje? Z pro tělo nezbytných látek hlavně vápník a hořčík, naopak z těch nevhodných měď, chlor, olovo, rtuť a také dusičnany.

Víte, že kvalitní pitnou vodu z kohoutku má u nás k dispozici až 90 % obyvatel? Tato voda obsahuje i vápník a hořčík, minerály nezbytné pro správné fungování lidského těla. Ne vždy je ale má v dostatečném množství, proto by bylo chybou spoléhat na vodu jako jejich jediný zdroj.

Samozřejmě nelze utajit, že voda z vodovodů má v sobě i některé škodliviny. Například čištění vody je nutné provádět chlorem. Dále se k čištění používá také síran hlinitý či polyfosforečnany. Kdyby nebylo těchto látek, neodpovídala by voda v kohoutku správným hygienickým požadavkům. Nicméně i když je ve vodě určité množství škodlivin včetně například dusičnanů nebo pesticidů, nikdy by nemělo překročit normu, což potvrzuje i Státní zdravotní ústav, který provádí testování vody. Právě dusičnany se nejčastěji vyskytují v nadlimitním množství. Pokud někde vyhodnotí vodovody, že se limit látek překračuje, upozorní, že voda například není vhodná pro malé děti či těhotné ženy.

Pozor! Je třeba si uvědomit, že testování vody se neprování u vás doma! Státní zdravotní ústav tak může vodu vyhodnotit jako naprosto vyhovující, ale než voda doputuje do vašich skleniček, projde vodovodním potrubím, které často nebývá v dobrém stavu. A to může být problém, protože právě zde se mohou do vody uvolnit zdraví škodlivé látky.

Věděli jste, že u balené kojenecké vody je limit 10 mg dusičnanů na litr? U pitné vody tento limit činí 50 mg na litr. Přitom sodík by měl ve vodě dosahovat hodnot maximálně 20 mg na litr. Voda z kohoutku tyto hodnoty obvykle splňuje, ovšem nikoli limity balené kojenecké vody pro dusičnany.

Balená voda je dražší a méně kvalitní než kohoutkováKohoutková versus balená voda

Často je kvalita kohoutkové vody lepší než v případě balené. Jisté ale podle odborníků je, že obě vody budou mít z cca 99 % stejné složení. Pitnou balenou vodu je možné stáčet z různých vodárenských zdrojů. Pokud ale jde o jiné vody (pramenité), ty musí být z přesně definovaného chráněného zdroje. V žádném případě se v jejich složení nesmí vyskytovat dezinfekce.

Pozor na nevhodně skladovanou balenou vodu. Vyvarujte se jejího skladování na přímém slunci. V takové vodě se množí bakterie a je následně pro spotřebu nevhodná. Také pitná balená voda bývá mnohem dražší než ta kohoutková.

Nejste si jisti kvalitou vody z vašeho vodovodu?

V takovém případě se obraťte přímo na vašeho dodavatele vody. Měl by vám sdělit, jaké látky používá pro úpravu vody. Odkud vodu čerpá. Dále informace o tom, jaké látky voda obsahuje škodlivé i prospěšné i jak je tvrdá. Dodavatelé vody, tedy vodárenské společnosti, mnohdy informace o jimi dodávané vodě uveřejňují na svých webech.

Pokud byste rádi i nějaké nezávislé hodnocení z jiného zdroje, můžete si nechat vypracovat i individuální rozbor vody z kohoutku. U nás existuje celá řada laboratoří, kontakty na ně najdete na internetu.

Podobně se vyplatí nechat si udělat rozbor vody v případě, že chcete začít využívat vlastní studnu. Vyplatí se také provádět pravidelné kontroly složení vody ve studni. Jako nevhodnější se doporučuje doba na jaře. U studniční vody také bývá častým problémem příliš vysoký obsah dusičnanů.

Jak zacházet s kohoutkovou vodou?

  • Nechte jí trochu odtéct, aby se odplavila voda s usazeninami z rour. Když neradi plýtváte, napusťte ji do kbelíku a použijte třeba na spláchnutí toalety.
  • Převařením se zbavíte chlóru.
  • Nepijte teplou vodu z kohoutku, vlivem tepla se v ní mohou množit bakterie.


Můžete si pořídit filtr na vodu, který se dá namontovat přímo na vodovodní baterii.

Láhve na pití

Filtrační láhev na voduMálokdo nosí s sebou skleněnou láhev na pití. Spíš volíme plastové lahve, které jsou odolnější proti pádu a často jsou i v atraktivních barvách a designu. Měli bychom se zaměřit hlavně na to, zda jsou plastové láhve na pití ze zdravotně nezávadného plastu, tedy bez tzv. BPA.

Velikost láhve na pití bývá většinou 0,5 až 0,75 l. Je to oblíbená velikost láhve, která se vleze do každé aktovky, tašky či kabelky a není po naplnění těžká. Jenže množství vody 0,75 litru rozhodně nepokryje denní příjem tekutin. Proto je vhodné vodu do láhve neustále doplňovat. Jak však zajistit, aby to byla kvalitní voda, i když ji doplňujete kdekoliv je to možné? Řešení je v lahvích, jejichž součástí je filtrační zařízení. Například láhev Sport Berkey, která pojme 0,65 l vody a integrované filtrační zařízení odstraní z vody všechny škodliviny.

Zvažte i teplotu nápoje

Obecně platí, že nápoje by měly mít pokovoou teplotu, tedy cca 20-25 °C. To by neměl být problém, pokud má dítě vlastní láhev s pitím v aktovce. Vychlazené nebo naopak velmi horké nápoje nejsou pro organismus příliš vhodné, protože tělo se může s výrazným tepelným rozdílem hůře vyrovnávat. Nedoporučuje se ani pití chlazených nápojů v létě a horkých nápojů v zimě.

V tomto článku jsme probrali co dětem do školy, pokud ovšem máte večer chuť na sklenku dobrého vína, jistě nešlápnete vedle s tímto od vinaře.