Napadlo vás někdy zaměřit se na etikety kořenících směsí? Pokud ano, asi jste zjistili, že v jednom sáčku koření si nekupujete pouze sušené bylinky, ale také spoustu soli, konzervačních a protispékavých látek nebo látek podporující chuť. Proč si tedy nevyrobit své vlastní kořenící směsi?

Koření jsou odpradávna používána na ochucení všech možných jídel. Od masa, přes ryby, pečivo, zeleninu, omáčky, dresingy, až po sladké delikatesy. Díky své vůni a nezaměnitelné chuti nás dokáží přenést do dalekých krajin, sluncem zalitých provensálských zahrad nebo dovolené u moře. Mimo toho nám také přispívají k udržení zdraví. Bylinky a koření jsou neodmyslitelnou součástí zdravé výživy a jejich účinky jsou prokazetelně příznivé. Pokud využijete kvalitní suroviny, jejich chuť je tak silná, že nejenže využijete minimální množství, ale také nemusíte tolik solit. A to stojí více než za zvážení.

Vlastní koření už od základu

Proto, abyste si vytvořili své vlastní kořenící směsi nemusíte být ani profesionální kuchař, ani zkušený zahrádkář. Některá koření si můžete koupit u specializovaných prodejců, u bylinek nebo třeba papriček můžete vsadit na vlastní zdroje. Bylinkám se v našich končinách velmi daří, a to ať už máte zahradu nebo je pěstujete za oknem v truhlíku. Z jednoho sáčku semínek navíc vypěstujete tolik rostlin, že vám koření vydrží po celý rok. Nejenže tedy máte kvalitu naprosto pod kontrolou, ale také ušetříte značné množství peněz.

Tip: Sušením v kvalitní sušičce zajistíte vždy dokonalý výsledek za minimální čas a zároveň si můžete být jistí, že bylinky nebo plody neobsahují plísně, toxiny ze vzduchu nebo zárodky molů. Vsaďte na kvalitu a investujte do moderní sušičky potravin Yden, která je naprostou jedničkou na trhu!
 

 


Než si budete jistí, jaké kořenící směsi máte nejradši nebo v jakém poměru je připravit, podívejte se na náš seznam 7 nejoblíbenějších kořenících směsí, které nesmí chybět v žádné kuchyni.

Provensálské bylinky

Směs provensálských bylinek běžně zahrnuje saturejku, majoránku, rozmarýn, tymián a oregano. Jelikož je ale francouzská Provincie také krajem levandule, můžete ji do kořenící směsi bez obav přidat. Připomenutím slunečních paprsků je vůně pomerančové kůry, která klasickou provensálskou směs krásně provoní a dodá jí šmrnc. Bylinky můžete sušit, ale také odšťavňovat.

1/2 šálku sušeného tymiánu
1/4 šálku sušené majoránky
2 lžíce sušeného rozmarýnu
2 lžíce sušené saturejky
1 lžička sušených květů levandule
2 lžičky vysušené pomerančové kůry (pouze v bio kvalitě)
1 lžička sušeného fenyklu

Kořenící směs s vůní Itálie

K italské kuchyni neodmyslitelně patří bazalka. Bylinky jako tymián, rozmarýn nebo oregano jsou ale také součástí mnoha tradičních italských receptů. Tato kořenící směs je skvělá na ochucení omáček, pečiva, pizzy nebo slaných koláčů. Navíc ji můžete dle libosti obměňovat anebo vylepšovat. Přidat lze např. sušená rajčata, sušenou cibuli nebo sušenou papriku. Buon appetito!

¼ šálku sušené bazalky
2 lžíce sušeného tymiánu
2 lžíce sušené majoránky
2 lžíce sušeného rozmarýnu
2 lžíce sušeného oregana
2 lžičky sušeného česneku rozemletého na prášek
2 lžíce sušeného koriandru
1 lžička cukru

Tip: Cukr přidejte pokud budete směs používat do omáčky s rajčatovým základem. Cukr totiž neutralizuje kyselost a omáčka tak bude mít dokonale nasládlou chuť bez kyselého nádechu.

Domácí curry (kari) koření

Přivoníte-li si k čerstvě namíchanému curry koření, ocitnete se jako kouzlem na indickém trhu hýřícím pestrými barvami, podmanivými vůněmi a ostrými chutěmi. Málokdo už ale ví, že pojmem „curry“ se v Indii označuje speciální pokrm, nikoliv koření. V našich končinách (stejně tak jinde ve světě) se označení „curry“ rozšířilo i na tuto typickou směs voňavých ingrediencí.

3 lžičky kurkumy
2 lžičky sušeného koriandru
1 ½ lžičky kmínu
1 lžička skořice
1 lžička sušeného zázvoru
¾ lžičky sušené hořčice
½ lžičky kardamomu
½ lžičky hřebíčku
1/8 lžičky kajenského pepře
¼ lžičky mletého černého pepře

Tip: Některé kořenící směsi nevyžadují, aby byly ingredience rozemlety na prášek, v případě curry je tomu ale naopak. Pro docílení dokonalého výsledku budete potřebovat opravdu silný mixér, který je vhodný i na mixování suchých plodů. V tomto ohledu jsou naprostou jedničkou mixéry Vitamix.
 

 

Ostré a divoké Mexiko

Mezi nejznámější mexické pokrmy patří taco, burrito a quesadilla. Kombinace pestrobarevné zeleniny, fazolí, sýrů a chuťově výrazných omáček. Co je ale stojí za úspěšností mexických specialit? Přece koření. Mexické koření obsahuje mletou chilli papričku, jejíž množství bude záležet jen na vás. Tato kořenící směs je vhodná i pro výrobu marinády na tofu nebo sojové maso.

6 lžiček namletých chilli papriček
4 ½ lžičky kmínu
3 lžičky sušené cibule
2 ½ lžičky sušeného česneku
5 lžičky sušené papriky
¼ lžičky kajenského pepře
¼ lžičky oregana
špetka himalájské soli

Křupavé a voňavé barbecue

Barbecue je původní označení pro venkovní grilování masa v kouři ze dřeva, které pochází z tradiční indiánské kuchyně. V dnešní době je výraz spojen nejen s grilováním, ale také s přípravou klasické omáčky, která svojí chutí obohatí i grilovanou nebo pečenou zeleninu.

½ šálku hnědého cukru
½ šálku sušené papriky
1 lžíce mletého černého pepře
1 lžíce soli
1 lžíce chilli
1 lžíce sušeného česnekového prášku
1 lžíce sušené cibule

Tip: Na přípravu omáčky budete potřebovat mimo uvedené koření také kečup (nejlépe domácí), trochu jablečného octa a worchestrové omáčky. V případě, že se stravujete vegansky, worchestrovou omáčku vynechejte.

Koření na domácí farmářský dresing

Farmářský dresing patří mezi nejoblíbenější salátové dresingy. V jeho složení nalezneme cibuli, česnek, bylinky a sůl. Původní receptura odkazuje na majonézový základ, který už byl ale dávno překonán čerstvým jogurtem. Tento dresing je tak všestranný, že jej můžete využívat i jako dip k zelenině nebo pečeným bramborům.

½ šálku sušená petržele
1 čajová lžička sušeného česneku
4 lžíce sušené cibule (rozemleté na vločky)
1 lžička sušené papriky
½ lžičky kajenského pepře
špetka soli

Tip: Pokud chcete mít zdraví pevně ve svých rukou, určitě se podívejte také na domácí výrobu čerstvého jogurtu. Jogurty nabízené v obchodech jsou stabilizovány chemickými látkami, které nepřispívají našemu zdraví. Při výrobě domácího jogurtu není třeba žádné takové látky používat a navíc je výsledný jogurt plný zdraví prospěšných bakterií. Více si můžete přečíst zde.

Koření s vůní Vánoc

K Vánoční atmosféře patří vůně skořice a jablek. Nemusíte se ale omezovat pouze na klasický štrúdl nebo perníčky. S touto okouzlující směsí koření můžete vytvořit dokonalé nadýchané moučníky, sladké pečivo, muffiny a mnoho dalšího. A to kdykoliv během roku.

2 lžíce mleté skořice
½ lžíce nového koření
1 lžička muškátového oříšku
1 lžička sušeného zázvoru
½ lžičky kardamomu